بلاگ

ترمال بریک چیست؟ مزایا و کاربردهای انواع آن

متادیسکریپشن: ترمال بریک چیست؟ مزایا استفاده از پنجره ترمال بریک، کاربردهای ترمال بریک، خرید پنجره ترمال بریک با بهترین قیمت، کاربرد ترمال بریک در شیشه‌های دوجداره و سه جداره

 

ترمال بریک چیست؟ مزایا و کاربردهای انواع آن

مصرف بهینه انرژی به دلیل کمبود منابع، افزایش قیمت انرژی و افزایش جمعیت جهان در حال حاضر اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین افراد به دنبال استفاده از تجهیزات و مصالح ساختمانی کاربردی در ساخت و سازها هستند تا بتوانند به خوبی عایق بندی منازل و دفاتر کار را انجام دهند. بیشتر افراد برای عایق بندی بیشترین تمرکز را روی سقف و دیوارها می‌گذارند و در بسیار موارد توجهی به درب و پنجره‌ها نمی‌کنند. امروزه شاهد درب و پنجره‌هایی با قابلیت خاص عایق بندی هستم که می‌تواند تا حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری نماید. در این مطلب بیشتر با پنجره‌های با قابلیت شکست حرارتی و مزایا و کاربردهای این مدل پنجره آشنا می‌شویم.

ترمال بریک چیست؟

امروزه با پیشرفت فناوری‌های مختلف تولید درب و پنجره‌هایی با قابلیت شکست حرارتی صورت گرفته است که به خوبی کار عایق بندی را انجام می دهد. شکست حرارتی به عنوان یک عایق دائمی بین قاب‌های پنجره و درب در داخل و خارج از خانه عمل می کند و مانع از هدر رفت انرژی می شود. این عایق به اسم ترمال بریک شناخته شده و کاربرد آن در درب‌ها و پنجره‌های ترمال بریک است.

بررسی ساختار پنجره ترمال بریک

در ساختار پنجره ترمال بریک یک روکش آلومینیومی وجود دارد که در برابر سرما و گرما به عنوان یک رسانای خوب شناخته می شود. آلومینیوم یک آلیاژ بسیار قوی است و یک متریال با اهمیت در حوزه تولید و ساخت پنجره ترمال بریک به شمار می‌رود. ضریب حرارتی فلز آلومینیوم بسیار بالا است و نسبت به پروفیل‌های یو پی وی سی به مقدار بیشتری سرما و گرما را منتقل می‌کند. پروفیل‌های ترمال بریک الیت نوعی پروفیل هستند که قسمت داخلی پروفیل را توسط نوارهای پلی آمید و یا PVC از بخش خارجی آن جدا می‌کند.

هنگامی که نوار پلی آمید عایق میان پروفیل گذاشته می شود باعث قطع شدن ارتباط جداره بیرونی پنجره با جداره داخلی آن شده و پروفیل آلومینیوم خاصیت عایق می گیرد و به پروفیل ترمال بریک تبدیل می شود. تیغه‌های پلی آمید در مقایسه با نوارهای PVC بهتر و مناسب‌تر هستند؛ زیرا ماندگاری و مقاومت بالاتری دارند. وجود این تیغه‌ها در پروفیل آلومینیوم پنجره دو جداره باعث کاهش ضریب انتقال حرارت آلومینیوم از 203 به کمتر از 4 شده است؛ به عبارتی علت قطع رسانایی در آلیاژ آلومینیوم، تیغه‌های پلی آمید می باشد.

حدود 200 طیف رنگی در تولید درب و پنجره ترمال بریک استفاده شده است؛ سه رنگ پایه و اصلی سیستم‌های ترمال بریک شامل رنگ‌های پودری الکترواستاتیک، آنادایز و طرح چوب هستند. پنجره‌های آلومینیومی ترمال بریک آنادایز شده برای استفاده در مناطق گرم، خشک و گرمسیری مناسب‌تر از پنجره‌های یو پی وی سی دکورال و رنگی می‌باشند؛ زیرا پنجره ترمال بریک از لحاظ مقاومت و ماندگاری رنگ و کیفیت می‌تواند عملکرد بهتری نسبت به پنجره یو پی وی سی دارد.

بهترین روش تشخیص تیغه‌های پلی آمید در ترمال بریک

برای اینکه بدانیم تیغه‌هایی که در پنجره ترمال بریک استفاده شده از نوع پلی آمید است یا خیر باید تیغه‌های مدنظر را به صورت مستقیم در معرض شعله آتش قرار داد؛ اگر تیغه مشتعل شده و بوی نایلون تولید کند به این معنی است که تیغه از نوع پی وی سی می باشد. چنانچه این دو علامت نشان داده نشده به احتمال زیاد نوار موجود از نوع پلی آمید مرغوب است.

مزایای استفاده از پنجره ترمال بریک

مهم‌ترین مزیت پنجره‌ها و درب‌های ترمال بریک، استحکام و مقاومت بالای آن‌ها در مقابل خطر آتش سوزی است؛ بنابراین این پنجره‌ها می‌تواند نوعی پنجره ضد حریق محسوب شود. همچنین این مدل پنجره‌ها در برابر خوردگی و پوسیدگی دوام زیادی دارند و از طول عمر و راندمان خوبی برخوردار هستند. به همین دلیل پنجره ترمال بریک می‌تواند انتخاب مناسب‌تری نسبت به پنجره‌های با پروفیل یو پی وی سی باشد.

متریال استفاده شده در پنجره ترمال بریک از دسته مصالح ساختمانی سبز به شمار می رود؛ زیرا در فرآیند تولید پروفیل‌های ترمال بریک از مواد قابل بازیافت استفاده شده که دوستدار محیط زیست هستند. پنجره ترمال بریک با پوشش‌های آنادایز شده نوعی پنجره دو جداره رنگی است که در طرح و رنگ‌های متنوع تولید می شود تا نمای ساختمان از لحاظ زیبایی شناسی بسیار چشم نواز باشد. پوشش آنادایز شده در این نوع پنجره مقاومت بالایی در برابر اشعه مضر خورشید داشته و از پوسته پوسته شدن و رنگ پریدگی پنجره جلوگیری می کنند.

پنجره دوجداره ترمال بریک نسل جدیدی از پنجره است که دارای نوارهای پلی آمید بوده و از این طریق انتقال حرارت را کُند می‌کنند و در عایق بندی پنجره نقش مهمی را ایفا می‌کنند. این پنجره‌ها وزن سبک دارند و به عنوان پنجره ضد زلزله شناخته می‌شوند. پنجره ترمال بریک تضمین کننده امنیت ساختمان نیز هستند؛ زیرا ساختار این پنجره‌ها به صورتی است که به راحتی نمی‌شکند و از ورود سارقان به فضای داخلی خانه جلوگیری می‌کند.

کاربرد ترمال بریک

موارد استفاده ترمال بریک بسیار گسترده است که از آن جمله می‌توان ساختمان‌ها، سیستم‌ها و دستگاه‌های مختلف اشاره کرد. در قسمت‌های مختلف ساختمان‌ها مثل دیوارها، کف‌ها و سقف‌های عایق نشده از ترمال بریک استفاده می‌شود تا از انتقال گرما به بخش‌های داخلی ساختمان جلوگیری شود. بدین ترتیب در مصرف انرژی صرفه جویی شده و فضای راحت‌تری به وجود می‌آید.

کاربرد دیگر ترمال بریک در دستگاه‌ها به منظور جلوگیری از انتقال گرما است؛ به طوری که این پروفیل مانع از جا به جایی گرما از قطعات گرم به قطعات سرد می‌شود و از خرابی دستگاه جلوگیری کرده و عمر مفید دستگاه را افزایش می‌دهد. همچنین در سیستم‌های به منظور جلوگیری از انتقال گرما از بخشی به بخش دیگر سیستم از ترمال بریک استفاده می‌شود که باعث بهبود عملکرد آن و جلوگیری از خراب شدن سیستم می‌گردد.

جمع بندی

پروفیل ترمال بریک استفاده شده در پنجره‌های چند جداره نقش عایق حرارتی و صوتی را دارد که در ساختمان‌های امروزی بسیار استفاده می شود. در این مطلب به صورت مختصر با کاربرد و مزایای پنجره ترمال بریک آشنا شدیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *